Kiedy strajk może być zakwalifikowany jako siła wyższa
S trajk utrudnia, a nie kiedy uniemożliwia wykonywanie zobowiązań tak przez samego pracodawcę, jak i osoby trzecie, które wykonując swoje zobowiązania korzystają z usług objętego strajkiem przedsiębiorstwa. Problem staje się dotkliwy, gdy w grę wchodzą przedsiębiorstwa użyteczności publicznej, świadczące usługi masowe, a już szczególnie gdy mają one pozycję monopolisty.
Istotne jest więc pytanie: czy strajk może być zakwalifikowany jako siła wyższa, która zwalnia kontrahenta od odpowiedzialności. To niezmiernie istotne z praktycznego punktu widzenia zagadnienie nie zostało do końca wyjaśnione w nauce prawa i orzecznictwie.
Niedawno problem ten nabrał znaczenia w związku ze strajkiem pracowników Poczty Polskiej (dalej: poczta).
W tekście Michała Kosiarskiego "Choć listonosze strajkują, rachunki trzeba płacić" ("Rz" z 23 listopada 2006 r.) została zaprezentowana teza, że strajk pracowników poczty może być kwalifikowany jako siła wyższa, co powoduje wyłączenie odpowiedzialności tego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta