Skutki prawne wadliwego odwołania prezesa
W spółkach z większościowym udziałem Skarbu Państwa członków zarządu powołuje i odwołuje wyłącznie rada nadzorcza - taka konkluzja wynika z najnowszego orzecznictwa Sądu Najwyższego, o czym pisał Jędrzej Jerzmanowski ("Nielegalnie odwołany prezes spółki może się bronić", "Rz" z 15 listopada), podsumowując wcześniejszą dyskusję. Autor zwraca też uwagę, że według orzecznictwa SN prezes zarządu odwołany na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników (walnego zgromadzenia) może wytoczyć powództwo o stwierdzenie nieważności uchwały.
Klarowny przepis, klarowna wykładniaArt. 19a ust. 1 ustawy z 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji (w spółce, w której ponad połowa akcji/udziałów należy do Skarbu Państwa, członkowie zarządu są powoływani i odwoływani przez radę nadzorczą) stanowi lex specialis wobec art. 203 § 1 zdanie pierwsze kodeksu spółek handlowych (członek zarządu może być w każdym czasie odwołany uchwałą wspólników); dla spółki akcyjnej odpowiednikiem jest art. 368 §4 zdanie drugie k.s.h. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta