Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polskie dywizjony

03 lutego 2007 | Polski oręż | TM
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Polskie dywizjony W lipcu i sierpniu 1940 roku powstały dwa polskie dywizjony myśliwskie, które rychło okryły się wielką sławą. Od 13 lipca na lotnisku w Leconsfield w hrabstwie York formował się 302. Dywizjon "Poznański", a od początku sierpnia w Northolt pod Londynem 303. Dywizjon "Warszawski". Wszystkie stanowiska dowódcze i instruktorskie obsadzili początkowo lotnicy brytyjscy, co wywoływało protesty Polaków. Innym powodem niesnasek było przeciągające się oczekiwanie na rozkaz przystąpienia do walki.

O tym, jak mylne było wyobrażenie Brytyjczyków o rzekomym braku doświadczenia i dyscypliny Polaków, przekonali się już30 sierpnia1940 roku, gdy por. Ludwik Paszkiewicz w czasie lotu szkolnego zestrzelił pierwszy samolot niemiecki. W lapidarnym raporcie tak opisano tę akcję: "Lot ćwiczebny. Sześć samolotów wystartowało na ćwiczenia razem z blenheimami. W czasie wykonywania lotu nad miejscowością St. Albans spotkali nasi większą ilość npla. Na jedną maszynę (był to bombowiec Dornier Do-17), która była bardziej oddalona od swego szyku, przeprowadził atak por. pil. P. i z odległości 250 jardów zaczął ostrzeliwać maszynę npla. Atak okazał się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4058

Spis treści
Zamów abonament