Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Osoba lustrowana musi mieć prawo do rzetelnego procesu

28 kwietnia 2007 | Prawo | MA

Osoba lustrowana musi mieć prawo do rzetelnego procesu System, w którym wynik procesów lustracyjnych uzależniony jest od rekonstrukcji działań byłej Służby Bezpieczeństwa, a większość istotnych materiałów ma jeszcze klauzulę tajności, stawiał osobę lustrowaną w wyraźnie niekorzystnej sytuacji - pisze adwokat Marek Antoni Nowicki, prezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka

W oświadczeniu złożonym na podstawie ustawy lustracyjnej z 1997 roku poseł Tadeusz Matyjek napisał, iż nie współpracował z tajnymi służbami w okresie reżimu komunistycznego.

W grudniu 1999 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie uznał je za nieprawdziwe. Po kilku tygodniach poseł otrzymał sentencję wyroku, ale uzasadnienie zostało utajnione. Było ono, zgodnie z k.p.k., dostępne wyłącznie w tajnym sekretariacie SA. W październiku 2000 r. Sąd Najwyższy uchylił ten wyrok i zwrócił sprawę do ponownego rozpatrzenia. Kilka miesięcy później szef UOP uchylił klauzulę tajności dokumentów w tej sprawie. Ale 4 grudnia 2001 r. SA ponownie uznał, iż Matyjek oświadczył nieprawdę. Poseł stracił więc mandat.

Muszą być równe szanse

W skardze do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu zarzucił, iż nie mógł się odpowiednio bronić, bo sąd zakazał mu sporządzania notatek i nie miał odpowiedniego dostępu do akt. Powołał...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4143

Spis treści
Zamów abonament