Zachód potrzebuje skutecznego systemu obrony
N iemal 18 lat po upadku muru berlińskiego możemy z zadowoleniem stwierdzić, że jedna zimna wojna z Moskwą w zupełności wystarcza. Choć nadal dzielą nas różnice, Rosja i Ameryka nie są przeciwnikami. Przed społecznością transatlantycką i Rosją stoją podobne wyzwania, do najgroźniejszych zaś należy perspektywa użycia przez nieobliczalnego przywódcę rakiet balistycznych uzbrojonych w głowice nuklearne czy inną broń masowej zagłady, która mogłaby posłużyć do uczynienia z naszych narodów zakładników lub dużo gorzej. Jest to wyzwanie nader realne.
Nadzieja w dyplomacjiPomimo podejmowanych przez nas starań oraz znaczących sukcesów - czego przykładem jest Libia oraz rozbicie siatki Abdula Khana -broń masowej zagłady oraz środki jej przenoszenia są nadal rozprzestrzeniane. Mamy nieskrywaną nadzieję, że trwające zabiegi dyplomatyczne przyczynią się do usunięcia zagrożeń ze strony Korei Północnej, Iranu i innych krajów. Osiągnęliśmy postęp w rozmowach z Phenianem. Prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad nadal sprzeciwia się społeczności międzynarodowej, ale są oznaki, że Iran zaczął odczuwać ciężar nacisków dyplomatycznych.
Nie mamy jednakże gwarancji, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta