Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Budynek myśli, człowiek odpoczywa

30 czerwca 2007 | Warszawa | Agata Madaj
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

ARCHITEKTURA Budynek myśli, człowiek odpoczywa Te gmachy wiedzą, kiedy zasłonić żaluzje, włączyć światło i podlać kwiatki. Gdy jest zimno, włączają ogrzewanie, a gdy wybucha pożar, gaszą go. Potrafią zatrzymać intruza, a nawet zaparkować samochód. W Warszawie jest coraz więcej tzw. inteligentnych budynków

Kiedy w 1999 roku otwarto nową Bibliotekę Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Dobrej, oprócz ciekawej architektury duże wrażenie na studentach robiły lampy, które "wiedziały", kiedy się zapalić. Dzięki wykrywającym ruch fotokomórkom, oświetlenie włączało się tylko wtedy, gdy w korytarzu między wypełnionymi książkami regałami pojawił się student.

W nowo budowanych obiektach podobnych rozwiązań jest znacznie więcej. Zazwyczaj nadzoruje je tzw. zintegrowany system zarządzania budynkiem (częściej zwany z angielskiego Building Management System, czyli BMS), który czuwa jednocześnie na doświetleniem, wentylacją i bezpieczeństwem budynku.

W prestiżowych obiektach otwartych w Warszawie w ciągu ostatnich dwóch lat, takich jak Rondo 1 (przy rondzie ONZ) czy Złote Tarasy (ul. Złota), niemal wszystko podlega kontroli komputera. System BMS "szyty" jest na miarę każdego budynku, w zależności od jego specyfiki, przeznaczenia i potrzeb. Dlatego w każdym obiekcie wygląda inaczej.

- Śmiało można powiedzieć, że BMS steruje całym życiem Ronda1. Nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4198

Spis treści
Zamów abonament