Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Arsenał minionych wieków

30 czerwca 2007 | Bitwy świata | Michał Mackiewicz
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Arsenał minionych wieków

Starcie pod Lepanto było ostatnią wielką bitwą stoczoną przez okręty wiosłowo-żaglowe. Zarówno jednostki bojowe, jak i główne założenia taktyczne oraz sposób prowadzenia walki miały antyczną genezę. Istniał jednak istotny czynnik wyróżniający Lepanto spośród morskich bitew stoczonych na Morzu Śródziemnym w starożytności i średniowieczu - masowe użycie artylerii ogniowej.

Wiosła, żagle i armaty

Flota Ligi dysponowała ponad 1800 armatami, Turcy mieli ok. 750 dział. Podstawowym typem okrętu bojowego była galera o napędzie wiosłowo-żaglowym.

Przeciętna jednostka miała około 200 ton wyporności (zanurzenie 1,2 m). Miała na jednej burcie trzy rzędy po 24 wiosła, więc w sumie okręt miał 144 wiosła obsługiwane przez taką samą liczbę wioślarzy. Innym typem była galera wyposażona w 24 wiosła na jednej burcie, każde obsługiwane przez czterech ludzi - w sumie 192 wioślarzy na okręcie. Prędkość galer tuż przed bitwą i w trakcie jej trwania mogła wynosić do 10 węzłów (nieco ponad 18 km/h).

Ożaglowanie typu łacińskiego (trójkątne żagle) składało się z dwóch masztów. Istotnym elementem galery...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4198

Spis treści
Zamów abonament