Przeciwnik twórczości zaangażowanej
11 listopada 1961 r. do Wydziału III SB Komendy Wojewódzkiej MO w Łodzi wpłynęło pismo z warszawskiej centrali nakazujące zainteresowanie się osobą Jarosława Marka Rymkiewicza: "W załączeniu przesyłam odpis artykułu dotyczącego J. M. Rymkiewicza, który ukazał się w emigracyjnym "Dzienniku Polskim" z dnia 9 października 1961 r. Prosimy o ustalenie Rymkiewicza i ujęcie go opracowaniem. O wynikach proszę nas powiadomić".
Uwagę Służby Bezpieczeństwa zwróciła krótka notatka o przyjęciu młodego, 26-letniego poety i dramaturga do emigracyjnego Związku Literatów w Londynie.
Podczas czynności sprawdzających dokonywanych przez funkcjonariuszy Wydziału III miejscowej SB okazało się, że Rymkiewicz już wcześniej znajdował się "w zainteresowaniu" służby. Pod koniec lat 50., ze względu na znajomość języków oraz kontakty zagraniczne, wytypowano go na kandydata na tajnego współpracownika, który miałby donosić na przyjeżdżających do Łodzi obcokrajowców. Z werbunku jednak zrezygnowano, uważając, że Rymkiewicz będzie nieprzydatny. Teraz objęto go szczegółowym rozpracowaniem i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta