Wynagrodzenie za finansowanie spółki rozliczane jak odsetki
Spółka, która nie ma zdolności kredytowej, może skorzystać z innego źródła finansowania, tzw. pożyczki typu mezzanine. Wtedy wysokość oprocentowania uzależniona jest od jej wyników ekonomicznych.
Pożyczka typu mezzanine jest dopuszczalna zgodnie z zasadą swobody zawierania umów (art. 353 kodeksu cywilnego). Ten rodzaj umowy nie ma jednak odpowiednika w polskich przepisach (chociaż w przedwojennym prawie cywilnym występowała konstrukcja tzw. cichej spółki, która w swej istocie odpowiada pożyczce typu mezzanine).
Umowy mezzanine nie można traktować na równi z pożyczką, o której mówi art. 720 kodeksu cywilnego. Podstawową różnicą między mezzanine a klasyczną pożyczką jest niejako "inwestycyjny" charakter tego instrumentu. Pożyczkodawca podejmuje bowiem pewne dodatkowe ryzyko ekonomiczne, chcąc osiągnąć dodatkowy zysk, gdy "inwestycja" się powiedzie. Konsekwencją tej cechy pożyczki mezzanine jest jej dynamiczne oprocentowanie, zasadniczo różniące się od liniowego oprocentowania tradycyjnych pożyczek.
Jak zakwalifikować...Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta