Świadczenie urlopowe to przychód pracownika i koszt pracodawcy
Świadczenie urlopowe to przychód pracownika. Żaden przepis nie zwalnia go z podatku. Potwierdza to przykładowo interpretacja Izby Skarbowej we Wrocławiu z 20 lipca 2005 r. ( PD II 415/48/05) , w której czytamy: "Świadczenie realizowane jest na rzecz pracownika w następstwie istnienia stosunku pracy, dlatego też zaliczane jest do przychodów z pracy, jako wypłata pieniężna, bez względu na źródło jej finansowania".
Pracodawca musi więc doliczyć je do wynagrodzenia i potrącić podatek.
Firma decyduje o funduszuCo mówią o świadczeniach urlopowych przepisy podatkowe? Zgodnie zart.23 ust. 1 pkt42 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof) oraz art. 16 ust. 1 pkt 45 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej updop) są kosztem, jeśli zostały wypłacone zgodnie z ustawą o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych Świadczenie urlopowe to przychód pracownika i koszt pracodawcy (dalej ustawa o z fśs). A ta ostatnia daje możliwość wypłaty świadczenia urlopowego tym firmom, które zatrudniają mniej niż20 pracowników (w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta