Redaktorzy naczelni odmawiający publikacji sprostowań to nie przestępcy
W piątek w naszej redakcji odbyła się debata "Odpowiedzialność karna za odmowę publikacji sprostowań i odpowiedzi jako naruszenie standardów wolności prasy". Zorganizowaliśmy ją wspólnie z Izbą Wydawców Prasy i Helsińską Fundacją Praw Człowieka. W dyskusji wzięli udział zarówno przedstawiciele mediów, jak i adwokatury, sądownictwa oraz nauki.
Stare prawo, ale prawoObowiązujące od 27 lat prawo prasowe stanowi, że redaktor naczelny ma obowiązek opublikować sprostowanie informacji nieprawdziwej lub nieścisłej (jeśli jest rzeczowe i odnosi się do faktów), podobnie - musi zamieścić na łamach swojej gazety rzeczową odpowiedź na stwierdzenie zagrażające dobrom osobistym. Może odmówić publikacji m.in. wówczas, gdy sprostowanie nie spełnia warunku rzeczowości albo narusza dobra innych osób. Redaktorowi naczelnemu, który uchyla się od tego obowiązku,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta