Transgraniczne upadłości
Piotr Zimmerman, radca prawny z kancelarii Wardyński i Wspólnicy, specjalista prawa upadłościowego
Rz: Czy możliwe są transgraniczne upadłości, gdy sąd jednego państwa ogłasza upadłość spółki mającej siedzibę w innym państwie?
Piotr Zimmerman: Tak, jest to możliwe między państwami Unii Europejskiej. Zgodnie z rozporządzeniem 1346/2000 postępowanie upadłościowe może zostać wszczęte w państwie, w którym znajduje się centralny ośrodek interesów – zakład główny przedsiębiorstwa dłużnika (po angielsku COMI – Center Of Main Interest). Taki centralny ośrodek niekoniecznie musi się znajdować w tym samym kraju, w którym spółka jest zarejestrowana i ma siedzibę rejestrową. W konsekwencji upadłość spółki polskiej może być ogłoszona przez sąd angielski, a sąd polski może ogłosić upadłość np. spółki francuskiej. W orzecznictwie sądów upadłościowych w ostatnich latach wykształciło się specyficzne rozumienie tego centralnego ośrodka działalności i zdarzyły się już wypadki orzekania we Francji upadłości spółki,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta