Pożądany rozsądek
Najbliższa decyzja RPP w sprawie poziomu stóp procentowych zapowiada się nadzwyczaj interesująco, gdyż nie jest tak oczywista jak w poprzednich miesiącach. Jakub Borowski w felietonie „Dyskretny urok gradualizmu” przedstawił argumenty za powstrzymaniem się przed podwyżką w lutym, które będą przemawiały do „gołębiej” części RPP. Warto uzupełnić obraz o niektóre brakujące elementy oraz zatrzymać się nad bardziej kontrowersyjnymi argumentami.
Po pierwsze, sprawa gradualizmu nie musi oznaczać, że jego zwolennicy nie zagłosują za podwyżką w lutym. W przeciwieństwie do działań radykalnych, a takie byłyby podwyżki o 50 pkt bazowych na jednym posiedzeniu, podwyżka o 25 pkt bazowych w dwu kolejnych miesiącach wpisuje się w gradualistyczną politykę pieniężną. Nie ma zasady, według której po jednej podwyżce powinien nastąpić miesiąc „odpoczynku”, tak samo jak nie ma jednej definicji gradualizmu.
Po drugie, jeden z argumentów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta