Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

13 stycznia 1996 | Ekonomia | ZK

Informacje

26 TYDZIEŃNAGIEŁDAW KR

Złoty: chwila oddechu

Pierwszy tydzień po obniżce przez NBP stóp procentowych oraz -- co ważniejsze -- redukcji tempa miesięcznej dewaluacji złotego upłynął na rynku walutowym wyjątkowo spokojnie. Zmiany kursów dolara imarki były niewielkie. Drastycznie spadły też obroty. W połowie tygodnia pojawiła się nawet presja na deprecjację złotego, którą merytorycznie trudno było uzasadnić. Wbrew oczekiwaniom dealerów zapis ostatnich pięciu sesji okazał się więc diametralnie różny od tygodniowych notowań w maju iwrześniu ubiegłego roku.

W maju po redukcji przez bank centralny oprocentowania kredytów w skali zbliżonej do ostatniej dolar zdrożał na fixingu o 1, 8 gr, amarka staniała o 1, 6 gr. Jesienią, po redukcji stóp 18 września, dolar stracił w tydzień 5, 4 gr (2, 2 proc. ), a marka zyskała prawie 4 gr (2, 37 proc. ). W ubiegłym tygodniu zdrożały zarówno dolar, jak i marka, przy czym zmiany -- jak na specyfikę naszego rynku -- była nieznaczne. USD zyskał 0, 95 gr (0, 38 proc. ), marka 0, 45 gr (0, 26 proc. ). Do podwyżek doszło zaś w sytuacji, gdy tempo deprecjacji złotego zmniejszone zostało z 1, 2 do 1 proc. miesięcznie.

Co do przyczyn nieoczekiwanego uspokojenia rynku walutowego zdania dealerów były podzielone. Jedni główne powody marazmu upatrywali w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 645

Spis treści
Zamów abonament