Bóg jest po stronie silniejszych batalionów
Mundur i etyka
Bóg jest po stronie silniejszych batalionów
Janusz Zajdzik
Polskie przemiany ostatnich lat w całej pełni dotyczą także sił zbrojnych, i to rozumianych zarówno jako instytucja, jak i grupa społeczna. Zmiany w tej dziedzinie mają żywotne znaczenie dla całego społeczeństwa zważywszy, że siły zbrojne są jego emanacją, przeznaczoną do obrony wartości podstawowych -- niepodległości i suwerenności.
Uważni obserwatorzy zauważyli jednak z pewnością, że pierwsza zmiana w tej sferze, to redukcja stanu wojska z ok. 460 tys. żołnierzy w 1989 roku do ok. 220 tys. żołnierzy obecnie i, odpowiednio, zmniejszenie liczby sprzętu bojowego. Jest to skutek podpisania porozumień CFE-1, zawartych jednak w czasie, gdy istniał jeszcze Układ Warszawski -- miały one na celu zapewnienie równowagi między blokami wojskowymi Układu Warszawskiego i NATO.
Ówczesny stan Wojska Polskiego był równoważny Bundeswehrze, obecnie zaś stan sił zbrojnych nie jest równoważny potencjałowi żadnego z sąsiadów Polski, poza Litwą i Słowacją. Według dość abstrakcyjnego rachunku i przy założeniu, że istniejące związki taktyczne są w pełni ukompletowane, siły zbrojne takie, jak Wojsko Polskie, są w stanie bronić się w sposób zorganizowany na froncie ciągłym ok. 270 km przez dwa dni, co nie zapewni czasu nawet na przeprowadzenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta