Import towarów
Import towarów
Rozmowa z prof. dr. hab. Witoldem Modzelewskim
W przeciwieństwie do wielu innych czynności wymienionych w art. 2 ustawy o VAT, import towarów "rządzi się" szczególnymi zasadami opodatkowania. Na czym polega ta różnica?
Różnic jest co najmniej kilka; dotyczą one nie tylko przedmiotu opodatkowania, momentu powstania obowiązku podatkowego, ale również procedur postępowania. Już z art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy wynika związek obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług z obowiązkiem zapłaty cła; podmiot, na którym ciąży -- na podstawie prawa celnego -- obowiązek zapłaty cła w imporcie towarów, jest podatnikiem podatku od towarów i usług, niezależnie od tego, czy cło na dany towar zostało zawieszone lub towar został zwolniony od cła. Pod pojęciem "import towarów", które jest w tym wypadku przedmiotem opodatkowania, ustawa o VAT rozumie natomiast przywóz towarów z zagranicy, niezależnie od sposobu ich wprowadzenia w polski obszar celny, w tym również w wykonaniu czynności agencji, pośrednictwa, komisu, zlecenia lub innych usług o podobnym charakterze.
Czy importer, aby podlegać opodatkowaniu, powinien sprowadzać towar w wykonaniu czynności cywilnoprawnych, o których mówi art. 2 ustawyo VAT?
Nie. Nie ma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta