Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szlachetne dziwactwa Oficyny Literackiej

13 stycznia 1996 | Plus Minus | TJ

Szlachetne dziwactwa Oficyny Literackiej

Ewa Rakowiecka, z wykształcenia teatrolog, współkieruje Oficyną Literacką od jej początku, tzn. od 1983 roku. Historia wydawnictwa zaczęła się jednak dużo wcześniej.

-- W 1977 roku, po tragicznej śmierci Stanisława Pyjasa, powstał Studencki Komitet Solidarności, który w 1978 r. powołał do życia Krakowską Oficynę Studentów -- Wydawnictwo KOS. Jednym ze współtwórców oficyny i wieloletnim jej szefem jest Henryk Karkosza, z wykształcenia prawnik. Ja związałam się z KOS-em rok później -- mówi Ewa Rakowiecka. -- Na tle wydawnictw drugoobiegowych oficyna od początku wyróżniała się zdecydowanie literackim, a nie -- co było typowe -- politycznym profilem. Ukazały się wówczas m. in. książki Marka Hłaski, Konstantego Jeleńskiego, Stanisława Barańczaka, Ryszarda Krynickiego, Adama Zagajewskiego, Czesława Miłosza, Aleksandra Wata, Witolda Gombrowicza.

KOS działał do 13 grudnia 1981 r. Po wprowadzeniu stanu wojennego męska część wydawnictwa została internowana, a panie znalazły zatrudnienie przy organizowaniu pomocy uwięzionym i ich rodzinom. Wznowienie działalności...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 645

Spis treści
Zamów abonament