Oczekiwanie na korektę
Oczekiwanie na korektę
Komentuje Robert Nejman, doradca w zakresie publicznego obrotu papierami wartościowymi
Mijający tydzień upłynął pod znakiem dalszego napływu dużych pieniędzy na nasz mały rynek. Obroty akcjami niektórych spółek przybrały iście imponujące rozmiary. W tej chwili można już chyba z dużym prawdopodobieństwem wskazać walory będące w orbicie zainteresowań kapitału wywołującego obecną zwyżkę koniunktury oraz te będące głównie domeną rodzimych spekulantów. Wskazówkami mogą być obroty danymi walorami oraz ich zachowanie podczas korekt. Są to w większości akcje największych spółek, cechujących się solidną pozycją finansową, a przy tym niekoniecznie niską wyceną rynkową. Można stąd domniemywać o rozmiarach inwestorów nimi zainteresowanych. Są to prawdopodobnie znaczące instytucje finansowe, dla których większość notowanych w Warszawie spółek jest po prostu zbyt mała i stąd tak selektywne zainteresowanie. W wyniku tego indeks WIG, będący pod wpływem gigantów naszego rynku, nie w pełni pokazuje to, co się na giełdzie naprawdę dzieje.
Tymczasem większość mniejszych spółek zachowuje się na tle całości dosyć słabo i już od kilku sesji podlega korekcie technicznej. Warto zwrócić uwagę na strukturę obecną na wykresach większości akcji. Po spadku na sesji środowej, wzroście w czwartek i ponownym,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta