Niechęć do branżowych układów zbiorowych
W Polsce ponadzakładowymi układami zbiorowymi objętych jest tylko pół miliona pracowników zatrudnionych w trzech tysiącach przedsiębiorstw
Próby zawierania nowych układów są jednak podejmowane. NSZZ „Solidarność” wyszła właśnie z propozycją zawarcia układu zbiorowego dla pracowników handlu. Pracodawców z tej branży miałaby reprezentować Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji.
– W naszej branży mamy wiele problemów takich jak u większości pracodawców – od zagadnień płacowych po organizację pracy. Dlatego chcemy je uregulować systemowo w drodze dialogu. Chodzi nam np. o określenie minimalnych zarobków, wysokość dodatków za pracę w nocy i niedziele. Warto też spróbować określić normy pracy wykonywanej przez pracownika handlu. W ewentualnych negocjacjach można wykorzystać m.in. świetnie działające landowe układy branżowe obowiązujące w Niemczech – mówi Alfred Bujara, przewodniczący sekcji handlu „Solidarności”.
Próby już były
W ubiegłym roku niewiele brakowało, by został podpisany układ w branży budowlanej. Poprzedni taki akt był zawarty w latach 70. i dawno już nie obowiązuje.
–...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta