Losy Ukrainy i Gruzji rozstrzygną się na kolacji
W przeddzień rozpoczęcia szczytu NATO nadal nie wiadomo, czy członkowie sojuszu podejmą decyzję o perspektywie rozszerzenia na Wschód
– Tego jeszcze nie było – mówi wysoki rangą dyplomata sojuszu. NATO podzieliło się w sprawie zaoferowania Ukrainie i Gruzji tzw. MAP, czyli planu działań na rzecz członkostwa, który stanowiłby wstęp do przyszłych negocjacji akcesyjnych. W tej sprawie w sojuszu wymagana jest jednomyślność. Za jest 11 państw Europy Środkowej i Wschodniej, z byłego bloku sowieckiego, a także USA i Kanada. Przeciw wypowiada się właściwie cała Europa Zachodnia, a najbardziej Francja i Niemcy.
– Negocjacje przeniosły się teraz z siedziby NATO do stolic państw członkowskich. Do ostatniej chwili nikt nie będzie wiedział, jaki jest ich efekt – mówi nieoficjalnie wysoki rangą dyplomata sojuszu. Ostateczna decyzja zapadnie podczas kolacji przywódców państw jutro w Bukareszcie. Polskę będzie tam reprezentował prezydent Lech Kaczyński.
Również w ostatniej chwili zapadnie decyzja o zaproszeniu do sojuszu dla Macedonii. Ateny protestują, ponieważ żąda od Skopie zmiany nazwy. Do tej pory Grecy odrzucali wszystkie kompromisowe propozycje. Ale ostateczną opinię przekażą w Bukareszcie. Są jedynym państwem, które blokuje wstąpienie Macedonii do NATO. Żadnych kontrowersji nie budzą natomiast kandydatury...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta