Prowadzenie interesów zaczyna się od ewidencji i założenia konta w banku
Uruchomienie firmy trzeba poprzedzić papierkową robotą. Konieczne jest bowiem zgłoszenie podejmowanej działalności w kilku różnych instytucjach
Każdy, kto przymierza się do założenia firmy, ma do wyboru cały wachlarz form działalności. Może podjąć indywidualną działalność pod własnym nazwiskiem, może też zdecydować się na spółkę albo jakąś inną konstrukcję – spółdzielnię, fundację itp. Tu skoncentrujemy się na indywidualnej działalności. O spółkach i innych formach prowadzenia interesów pisaliśmy ostatnio w „DF” z 8 kwietnia („Wybierz odpowiednią formę dla swojej firmy”).
Najpierw zgłoszenie
Nieodzownym elementem zakładania jednoosobowej firmy jest skontaktowanie się z urzędem gminy. To tam bowiem prowadzona jest ewidencja działalności gospodarczej, do której wpisywani są przedsiębiorcy.
Podjęcie działalności gospodarczej bez wymaganego przez prawo wpisu jest wykroczeniem. Grozi za to kara pozbawienia wolności albo grzywny (art. 601 kodeksu wykroczeń).
Każdy przedsiębiorca składa wniosek o wpis w tej gminie, w której mieszka >patrz wzór. Jedynie Polacy mieszkający za granicą i cudzoziemcy rejestrują się w gminie, w której zamierzają prowadzić działalność gospodarczą.
Co ważne, do ewidencji trafiają również osoby, które zawiązały spółkę cywilną. Każda z nich powinna złożyć wniosek w tej gminie, w której mieszka.
Wpis do ewidencji kosztuje 100 zł. Każda zmiana tego wpisu –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta