Sądy administracyjne: problem z wyborem prezesów
W nowelizacji prawa o ustroju sądów administracyjnych są propozycje, na które trudno przystać – dowodzi sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego
W grudniu 2007 r. Kancelaria Prezydenta RP przesłała do Sejmu opracowany i przedstawiony prezydentowi przez Naczelny Sąd Administracyjny projekt nowelizacji ustawy – Prawo o ustroju sądów administracyjnych (DzU z 2002 r. nr 153, poz. 1269 ze zm.).
Według zmienionych przepisów (art. 21 § 1 – 1a) prezes i wiceprezes wojewódzkiego sądu administracyjnego ma jąbyć powoływani na pięcioletnią kadencję, bez zastrzeżenia liczby kadencji (podobnym rozwiązaniem objęto wiceprezesów NSA). Do tej pory kwestia ta nie była uregulowana jednoznacznie.
Kadencja za kadencją
W uzasadnieniu autorzy projektu odwołują się do rozwiązań zawartych w ustawie – Prawo o ustroju sądów powszechnych (DzU z 2001 r. nr 98, poz. 1070 ze zm.), jako „analogicznych i funkcjonujących z aprobatą środowiska sędziowskiego”. Niestety, autorzy projektu pomijają niezwykle istotny, znajdujący się w tejże ustawie, przepis zakazujący ponownego powołania tych samych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta