Nowość w kopalniach – kamienie węgielne
Zamknięte nawet kilkadziesiąt lat temu kopalnie otwierają się na nowe pomysły władz i architektów. Powstają muzea, centra handlowe, skanseny i galerie
Choć na części nieczynnej kopalni Katowice stoi centrum handlowe Silesia, to prawdziwą perłą w koronie ma być nowe Muzeum Śląskie, które właśnie projektują Austriacy.
Zdaniem polskich architektów będzie to najważniejsza inwestycja ostatnich lat zagospodarowująca infrastrukturę zamkniętej kopalni.
Projektanci, którzy w zeszłym roku wygrali konkurs, mają w Katowicach do dyspozycji budynki dawnego magazynu odzieży i maszynowni wieży wyciągowej szybu Warszawa oraz nowe wejście na tę wieżę. A wszystko to otoczą nowoczesne, szklane, podświetlane bryły – na powierzchni 2,7 hektara. Inwestycja ma pochłonąć ponad 200 mln zł. Pierwsi turyści zjadą pod ziemię i zobaczą efekt prac w 2011 r.
Knajpa podziemna u Michała
Mała gastronomia w wydrążonych chodnikach, szyb, do którego każdy będzie mógł wejść, a do tego sala koncertowa i konferencyjna – w Siemianowicach Śląskich w 2009 r. zostanie otwarty Park Tradycji Górniczo-Hutniczej, którego budowa będzie kosztować przynajmniej 5,5 mln zł.
Inwestycję zaplanowano na terenie zamkniętej w 1994 roku kopalni Michał. Pierwszy jej etap zostanie ukończony za rok, zaś całość – do 2010 roku. Koncepcję przygotowała sosnowiecka pracownia architektoniczna Archimental. Projektanci pokazują już wizualizację parku.
Najważniejszymi punktami będą tu XIX-wieczny szyb Krystyn o głębokości ok. 540 m oraz jedyny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta