Sprzedanego nie można już odzyskać
Osobie, która korzysta z uprawnienia przyznanego jej przez ustawodawcę, nie można zarzucać bezprawnego działania
Tę ważną zasadę przypomniał Sąd Najwyższy w wyroku z 18 kwietnia 2008 r. Kończy on sprawę wniesioną przez spadkobierców małżonków C. przeciwko miastu Poznań oraz Gastronomicznej Spółdzielni Spożywców Społem.
Małżonkowie C. byli właścicielami nieruchomości, w której prowadzili restaurację. W 1975 r. w trybie przewidzianym w obowiązującej wówczas ustawie wywłaszczeniowej z 1958 r. sprzedali tę nieruchomość państwu. Alternatywą takiej z nazwy dobrowolnej umowy było wówczas wywłaszczenie. W 1990 r. na podstawie ustawy z 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości małżonkowie C. wystąpili o zwrot albo o odsprzedanie dawnej własności. Nieruchomość znajdowała się wówczas w posiadaniu spółdzielni Społem, która prowadziła w niej restaurację. Małżonkowie C. argumentowali, że nieruchomość nie została wykorzystana na cel uzasadniający wywłaszczenie. Restauracja bowiem miała być rozbudowana, a jest prowadzona w tych samych pomieszczeniach co w 1975 r.
Spadkobiercy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta