Łatwiejszy dostęp do poręczeń i pożyczek
Pomoc lokalnych funduszy poręczeniowych i pożyczkowych, z której korzystają głównie mikro- i małe firmy, będzie większa. Na rozwój funduszy przewidziano ponad miliard złotych
Wymagania dla przedsiębiorstw, które ubiegają się o unijne dofinansowanie swoich projektów inwestycyjnych, są dosyć wysokie. W zależności od wielkości firmy oraz miejsca prowadzenia działalności firma musi zapewnić od 30 do 70 proc. tzw. wkładu własnego.
Może on pochodzić z różnych źródeł – albo z własnych zasobów, albo z kredytów i pożyczek. Problem w tym, że wiele firm, zwłaszcza małych lub dopiero rozpoczynających swoją działalność, nie jest dla banków interesującymi partnerami. I to pomimo faktu, że banki coraz przychylniejszym okiem patrzą na sektor MŚP, a nawet przygotowują dla podmiotów korzystających z dotacji UE specjalną ofertę.
Zresztą problemy mają nie tylko firmy starające się o dotacje z Unii Europejskiej. Przedsiębiorcy często doświadczają trudności w pozyskaniu kapitału ze źródeł bankowych. Spowodowane jest to często restrykcyjnymi wymogami otrzymania kredytu.
Taki stan rzeczy jest barierą w rozwoju nowych przedsiębiorstw, istnieje więc konieczność zapewnienia przedsiębiorstwom możliwości korzystania z zewnętrznych, pozabankowych źródeł finansowania inwestycji – uznali unijni eksperci. Dlatego w programach UE na lata 2007 – 2013 znalazły się pieniądze na ułatwienie małemu biznesowi dostępu do kapitału zewnętrznego w postaci tworzenia i dokapitalizowywania funduszy pożyczkowych i poręczeniowych.
Zwiększenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta