Najpierw miejsce dialogu w Colditz, potem muzeum „Solidarności”
Niemcy chcą, by na terenie byłego oflagu w zamku Colditz w Saksonii powstało niemiecko-polskie centrum spotkań i dialogu, muzeum jenieckie i wystawa o powstaniu warszawskim. Pojawiła się też nowa szansa na utworzenie w Berlinie muzeum „Solidarności”. O wspólnych projektach dotyczących miejsc pamięci „Rz” rozmawia z Karlem Georgem Wellmannem, rzecznikiem CDU ds. kontaktów z Polską.
Rz: Skąd tak nagłe zainteresowanie zamkiem Colditz jako miejscem polsko-niemieckiego pojednania?
Karl Georg Wellmann: Bo się do tego doskonale nadaje. W oflagu w Colditz internowani byli przywódcy powstania warszawskiego, tacy jak generałowie Tadeusz Bór-Komorowski oraz Antoni Chruściel. Przebywał tam także admirał Józef Urug, a grupa polskich oficerów była przez kilka lat najliczniejsza po Anglikach. Nie jest to rzecz powszechnie znana. Z tego powodu Colditz powinien być jednym z miejsc, w których w przyszłym roku odbędą się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta