Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czytelnicy pytają, dF odpowiada: Jak zablokować ochronę wzoru

22 lipca 2008 | Dobra firma | Paweł Wrześniewski

Kilka lat temu zarejestrowałam w Urzędzie Patentowym wzór przemysłowy. Niedawno zaczęła go podrabiać inna firma. Mało tego, wystąpiła o rejestrację takiego samego wzoru na swoją rzecz. Podobno procedura wygląda tak, że najpierw Urząd musi zarejestrować wzór, a dopiero potem ja mogę wystąpić o jego unieważnienie. A przecież nawet jeśli rejestracja zostanie unieważniona, mój nieuczciwy konkurent będzie miał już w rękach jej świadectwo, którym wszędzie będzie się chwalił. Czy naprawdę muszę czekać?

Niekoniecznie. Jeśli wiemy, kto i jaki wzór zgłosił, możemy wystąpić o umorzenie postępowania zgłoszeniowego. Gdy prawo z rejestracji zostało już przez Urząd Patentowy udzielone, wolno nam z kolei żądać unieważnienia. Pewnym problemem może się okazać co najwyżej wskazanie podmiotu uprawnionego do złożenia takiego wniosku. Przepisy mówią, że możliwość taka przysługuje właśnie „uprawnionemu”. Czy chodzi o twórcę wzoru? Czy raczej o uprawnionego z prawa z rejestracji? Cel przepisu wskazuje raczej na tę drugą odpowiedź.

Warto też pamiętać, że posługiwanie się świadectwem rejestracji po unieważnieniu prawa do wzoru raczej nie jest zajęciem bezpiecznym. Wydaje się, że znajdzie wówczas zastosowanie przepis kodeksu karnego przewidujący sankcję dwuletniego nawet więzienia za posługiwanie się dokumentem poświadczającym nieprawdę.

Podstawa prawna: art. 74 w zw. z art. 118 prawa własności przemysłowej, art. 273 kodeksu karnego

Brak okładki

Wydanie: 8071

Spis treści
Zamów abonament