Prawo przychylne dla przedsiębiorstw przesyłowych
Kodeks cywilny wzbogacił się o instytucję służebności przesyłu – pisze radca prawny z kancelarii Allen & Overy
Jest to odpowiedź na potrzeby przedsiębiorstw wykorzystujących do dostarczania swojego produktu lub świadczenia usług urządzenia sieciowe. Z naturalnych względów muszą one częstokroć przebiegać przez nieruchomości należące do odbiorców tych produktów lub usług czy też przez nieruchomości osób trzecich. Dotychczasowe uregulowania kodeksu cywilnego nie dawały jasnej odpowiedzi na pytanie, kto jest właścicielem takich urządzeń wzniesionych na gruncie nienależącym do przedsiębiorstwa sieciowego, nie pozwalały również na zagwarantowanie trwałego tytułu prawnego do korzystania z takiego gruntu w celu wybudowania i eksploatowania na nim urządzeń sieciowych.
Odrębna umowa
Zmiany wprowadzone do art. 49 k. c. (DzU nr 116, poz. 731) potwierdzają, że urządzenia do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej lub inne urządzenia podobne nie stają się własnością przedsiębiorstwa sieciowego przez sam fakt połączenia z przedsiębiorstwem. Do przeniesienia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta