Koncesje – do przejęcia czy do utracenia
Odmienne wyroki sądów nie pozwalają jednoznacznie ustalić, czy zezwolenia udzielane wspólnikom spółek cywilnych są ważne również po przekształceniu się tych spółek w spółki prawa handlowego
Odpowie na to dopiero siedmioosobowy skład Naczelnego Sądu Administracyjnego. Sprawa jest ważna, gdyż takich przypadków jest wiele, a część z nich trafia do sądów.
Zezwolenia i koncesje na prowadzenie różnych rodzajów działalności gospodarczej w formie spółek cywilnych były w przeszłości wydawane głównie na podstawie ustawy z 1999 r. o działalności gospodarczej. A więc nie dla spółek cywilnych, które nie mają osobowości prawnej, lecz dla jej wspólników.
Po wejściu w życie w 2000 r. kodeksu spółek handlowych wiele spółek cywilnych musiało się obowiązkowo (po osiągnięciu określonego poziomu przychodów) przekształcić w spółki jawne bądź inne spółki prawa handlowego. Pojawiło się jednak pytanie, jak traktować zezwolenia i koncesje przyznane wspólnikom spółki cywilnej przekształconej w spółkę prawa handlowego.
Zezwolenie mieli wspólnicy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta