Nie trzeba wykazywać należnego, wątpliwości są z naliczonym
Przedsiębiorca przekazujący firmę nie odprowadza podatku od remanentu likwidacyjnego, a samo zbycie nie podlega pod ustawę o VAT. Czy jednak z tego powodu nie musi skorygować VAT naliczonego?
Wydaje się, że nie, chociaż można też spotkać odmienne poglądy w tej sprawie.
Ustawa nie obejmuje
Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT jej przepisów nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa. Nie ma więc obowiązku naliczenia i odprowadzenia na rzecz fiskusa VAT należnego.
Ustawodawca wyłączył spod działania ustawy o VAT transakcje zbycia przedsiębiorstwa niezależnie od formy, w jakiej nastąpi. Zbycie przedsiębiorstwa nie będzie objęte zatem VAT bez względu na to, czy przedsiębiorstwo zostanie sprzedane, czy też darowane.
Należy podkreślić, że zgodnie z art. 552 kodeksu cywilnego czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w jego skład, chyba że co innego wynika z jej treści albo z przepisów szczególnych. Zatem zbycie musi dotyczyć przedsiębiorstwa jako całości. Strony mogą oczywiście wyłączyć z transakcji niektóre składniki, ale pod warunkiem że pozostałe nadal będą stanowić przedsiębiorstwo. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta