Urząd może zakwestionować transakcje z firmą małżonka
Firmy są powiązane, gdy zarządzają nimi mąż i żona albo brat i siostra. Fiskus może więc dokładnie się przyjrzeć zasadom ich współpracy
Jeśli odbiegają od warunków rynkowych, może oszacować dochód, co skutkować będzie z reguły wyższym podatkiem.
Pośród powiązań personalnych art. 11 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej ustawa o CIT) wymienia powiązania o charakterze rodzinnym. Analogiczne unormowanie zawiera art. 25 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej ustawa o PIT). Chodzi o powiązania pomiędzy podmiotami krajowymi lub osobami pełniącymi w nich funkcje zarządzające lub kontrolne albo nadzorcze.
Powiązania rodzinne to – zgodnie z art. 11 ust. 6 ustawy o CIT (odpowiednio art. 25 ust. 6 ustawy o PIT) – małżeństwo, pokrewieństwo lub powinowactwo do drugiego stopnia włącznie.
Małżonek powiązany...
Przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (dalej k.r.o.) nie definiują instytucji małżeństwa. W piśmiennictwie spotyka się poglądy określające je jako trwały, ale nie nierozerwalny związek mężczyzny i kobiety oparty na obowiązujących uregulowaniach prawnych i opierający się na równouprawnieniu stron. Małżeństwo zostaje zawarte, gdy mężczyzna i kobieta jednocześnie obecni złożą przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego oświadczenia, że wstępują ze sobą w związek małżeński.Dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta