Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowa faza kryzysu finansowego

18 września 2008 | Ekonomia | Andrzej Halesiak
źródło: Rzeczpospolita

Upadek banku Lehman Brothers będzie oznaczał utrzymywanie się dużej zmienności cen akcji i surowców – pisze ekonomista z Banku BPH

Upadek jednego z największych banków inwestycyjnych na świecie jest symbolem przejścia kryzysu na rynkach finansowych w nową fazę. Kryzys zapoczątkowany na rynku niskiej jakości kredytów hipotecznych (tzw. subprime) przerodził się w systemowy kryzys znacznej części amerykańskiego systemu finansowego.

Z praktycznego punktu widzenia sprawa jest podobna do setek czy tysięcy wydarzeń, jakie w świecie biznesu mają miejsce każdego dnia. Firma, która nie jest w stanie obsługiwać swoich zobowiązań, ogłasza upadek. Tym razem jednak nie chodzi o byle kogo. Bank inwestycyjny Lehman Brothers to z jednej strony prawie 160 lat tradycji, z drugiej zaś – jeden z symboli rewolucji opartej na innowacjach finansowych jaka miała miejsce w amerykańskiej bankowości w ostatnim dziesięcioleciu. Rewolucji, której przejawem z jednej strony były szybko rosnące zyski wielkich konglomeratów finansowych (za czym szły coraz większe wynagrodzenia), z drugiej zaś – puchnące portfele aktywów, które – jak się miało okazać później – doprowadziły do upadku.

To właśnie utrata wartości obligacji, instrumentów pochodnych itd. spowodowała niewypłacalność Lehmana. Przez ostatnie tygodnie trwały poszukiwania inwestora dla upadającego banku, ale po zapoznaniu się z jego sytuacją nikt nie był skłonny do jego przejęcia. Sprzedaż Lehmana byłaby możliwa jedynie w sytuacji, gdyby państwo zdecydowało się na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8120

Spis treści
Zamów abonament