Miasta chcą dawać duże bonifikaty
Większość aglomeracji stosuje wysokie upusty podczas przekształcania prawa użytkowania wieczystego we własność, ale nie wszystkie. Niektóre zawiesiły postępowania i czekają na wyrok Trybunału Konstytucyjnego
Od początku nowego roku wszystkie gminy muszą stosować upusty w opłatach za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność. Taki obowiązek wprowadziła nowelizacja ustawy o przekształceniu użytkowania wieczystego w odrębną własność. Tymczasem miasta postępują różnie.
Nie wszyscy korzystają z ulgi
Wiele dużych miast zdecydowało się pójść na rękę swoim mieszkańcom i uchwaliło bonifikaty wyższe od tych, które przewiduje wspomniana nowelizacja, a mianowicie w wysokości 95 proc. opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego we własność.
Z upustów mogą skorzystać zarówno spółdzielnie mieszkaniowe oraz wspólnoty, jak i właściciele domów jednorodzinnych. – Ci ostatni jednak już nie w każdym wypadku – zaznacza Tomasz Lachowicz, dyrektor Wydziału Skarbu w Urzędzie Miasta w Gdańsku. Prawo do bonifikaty mają tylko ci użytkownicy, którzy swoją nieruchomość wykorzystują jedynie na cele mieszkaniowe. Jeżeli więc...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta