Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pracodawca ma prawo zmienić warunki zatrudnienia

13 listopada 2008 | Gazeta prawa i podatków | Izabela Rakowska-Boroń

Mimo że umowa o pracę określa zasady współpracy pracodawcy z podwładnym, nie oznacza to, że w trakcie zatrudnienia szef nie może ich modyfikować

Pracodawca nie tylko może zmienić każdą umowę o pracę. Ma również prawo zmodyfikować warunki pracy i płacy swoich pracowników. O ile jednak ich polepszenie nie jest obwarowane specjalną procedurą, o tyle zmiany na niekorzyść zatrudnionych wymagają szczególnego postępowania. A w niektórych przypadkach są wręcz niedopuszczalne.

Pracodawca, chcąc dokonać zmian warunków pracy lub płacy, musi zastosować wypowiedzenie zmieniające. Albo uzyskać na to zgodę pracownika w drodze porozumienia zmieniającego. Wręczenie wypowiedzenia zmieniającego wywołuje poważne konsekwencje. Szef musi pamiętać, że pracownik albo przyjmie zaproponowane warunki i wtedy będą one obowiązywać po upływie okresu wypowiedzenia, albo nie wyrazi na nie zgody. Wówczas wypowiedzenie zmieniające przekształci się w wypowiedzenie definitywne. A to oznacza, że podwładny po okresie wypowiedzenia odejdzie z firmy.

Zawsze na piśmie i tylko z nową propozycją

Z wypowiedzenia zmieniającego może skorzystać tylko pracodawca. Do takiego wypowiedzenia stosuje się przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę.

Zawsze musi być ono w formie pisemnej. Ponadto musi zawierać propozycję nowych warunków, jakie pracodawca chce zaoferować swojemu pracownikowi. Jeżeli pismo nie zawiera oferty nowych rozwiązań, należy je traktować tylko jako propozycję podjęcia negocjacji w sprawie zawarcia porozumienia w zakresie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8166

Spis treści
Zamów abonament