Szef może wyznaczyć indywidualny rozkład czasu pracy
Podwładny może jedynie prosić o wyznaczenie innego niż ogólnie obowiązujący grafiku pracy. Ale tylko od dobrej woli pracodawcy zależy, czy taki wniosek uwzględni.
Kodeks pracy przewiduje możliwość różnego uregulowania czasu pracy pracownika. Dzięki temu można go dostosować do konkretnych potrzeb zatrudnionych. Jednak takie indywidualne rozwiązanie jest możliwie jedynie wtedy, gdy poprosi o nie sam pracownik. Nie może narzucić go przełożony, choć ma prawo je zaproponować. Zgodnie bowiem z art. 142 kodeksu pracy podwładny może złożyć pisemny wniosek, którego przedmiotem będzie ustalenie indywidualnego rozkładu czasu pracy. Możliwość zindywidualizowania tego rozkładu dotyczy wszystkich systemów czasu pracy. A zatem podstawowego, równoważnego, przerywanego, zadaniowego, w ruchu ciągłym, skróconego i tzw. pracy weekendowej.
Co daje rozkład pracy? To, że wyznacza on pracownikowi w ramach obowiązującego go systemu czasu pracy godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta