Bez ważnych badań pracować nie można
Każdy pracodawca musi wysyłać pracowników do lekarza. To szef ponosi koszty takiej kontroli przydatności podwładnych do pracy na danym stanowisku. Ale wszystko może wyglądać inaczej, gdy współpracuje ze zleceniobiorcą
Celem badania stanu zdrowia pracowników jest weryfikacja, czy dana osoba może wykonywać pracę na określonym stanowisku. Dzięki niej zarówno pracownik, jak i pracodawca dbają o swoje interesy. Ten pierwszy przede wszystkim chroni zdrowie, a drugi jakość i bezpieczeństwo świadczonej na jego rzecz pracy. Wyróżniamy trzy rodzaje obowiązkowych badań lekarskich: wstępne, kontrolne i okresowe. Zgodnie z art. 229 § 4 kodeksu pracy (k.p.) pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku.
Pracownik zaś musi się poddawać tym badaniom oraz innym badaniom zaleconym mu przez lekarza i stosować się do wskazań lekarskich. To jego podstawowy obowiązek pracowniczy, który wynika z art. 211 pkt 5 k.p. Reguły te nie dotyczą osób zatrudnionych na podstawie umowy o dzieło czy zlecenia. Bo nie mają one statusu pracownika.
Przed przyjęciem do pracy
Wstępnym badaniom lekarskim podlegają osoby przyjmowane do pracy oraz pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska pracy. Dotyczy to także...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta