Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niemcy za mało wiedzą o Polsce

20 grudnia 2008 | Plus Minus | Piotr Jendroszczyk
Helmut Schmidt
źródło: EAST NEWS
Helmut Schmidt
Musieliśmy się obawiać Rosjan. Berlin Zachodni był wtedy wyspą okrążoną przez sowieckie czołgi. Helmut Schmidt  z Leonidem Breżniewem, 1976 r.
źródło: EAST NEWS
Musieliśmy się obawiać Rosjan. Berlin Zachodni był wtedy wyspą okrążoną przez sowieckie czołgi. Helmut Schmidt z Leonidem Breżniewem, 1976 r.

Niemcy mają dwóch najważniejszych sąsiadów: Francję i Polskę. Relacje z Francją udało się po wojnie unormować. Z Polską nie. Także dlatego, że Niemcy mało o Polsce wiedzą. Zarówno o okresie okupacji, powstaniu warszawskim, jak i o czasach wcześniejszych, o rozbiorach Polski czy polskiej kulturze - mówi Helmut Schmidt, były kanclerz RFN,

Rz: W najbliższy wtorek kończy pan 90 lat. Przeżył pan niemal cały brzemienny w wielkie wydarzenia XX wiek. Był pan żołnierzem w czasie drugiej wojny, politykiem SPD i szefem tej partii, ministrem obrony, finansów, spraw zagranicznych i kanclerzem Niemiec przez osiem lat. Co w pana życiu było najważniejszym wydarzeniem?

Doświadczyłem wiele, ale nic nie było tak wstrząsające jak sama druga wojna światowa. Dla mnie osobiście równie wstrząsającym wydarzeniem były po wojnie informacje o zakresie niewiarygodnych zbrodni, których dopuścili się Niemcy na terytoriach okupowanych, zwłaszcza w Polsce, zarówno przeciwko europejskim Żydom, jak i Polakom. Mam oczywiście na myśli Auschwitz-Birkenau. Potem była zimna wojna pomiędzy Wschodem i Zachodem, okres, w którym cierpieli Polacy, ale także Niemcy. Od wielkich przemian sprzed 20 laty i upadku komunizmu jest już w Europie stosunkowo spokojnie.

Odwiedził pan Polskę po raz pierwszy w 1966 roku. Czy przyjechał pan wtedy do Polski zobaczyć, jak wygląda kraj w 20 lat po wojnie?

Byłem jednym z polityków, którzy przygotowywali to, co później nazwane zostało polityką wschodnią, Ostpolitik. W 1966 roku zdecydowałem się sprawdzić, czy w Polsce, Czechosłowacji i Związku Radzieckim jest gotowość do rozpoczęcia procesu porozumienia z Niemcami. Wybrałem się w podróż do tych krajów niejako prywatnie,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8198

Spis treści
Zamów abonament