Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pociąg życia

20 grudnia 2008 | Plus Minus | Piotr Zychowicz
 Israel Kastner
źródło: Rzeczpospolita
Israel Kastner

Czy Israel Kastner, zawierając pakt z Adolfem Eichmannem, zdradził własny naród? Czy biologiczne przetrwanie usprawiedliwia moralne kompromisy?

Zwykle nie mam specjalnie twardego snu, budzi mnie nawet najmniejszy szmer. Tamtej nocy jednak stało się coś dziwnego. Nie obudziłam się nawet na chwilę. A na odgłos strzałów przybiegli przecież wszyscy sąsiedzi. Potem na sygnale przyjechały policyjne samochody i karetka. Musiało być bardzo głośno. Ale ja o wszystkim dowiedziałam się dopiero rano, kiedy powiedzieli mi, że w nocy pod domem zastrzelono mojego ojca – opowiada Zsuzsi Kastner.

Jest pielęgniarką. Mieszka obecnie w miejscowości Petah Tikva w Izraelu. 12 marca 1957 roku, gdy w Tel Awiwie zamordowano doktora Israela Kastnera, miała zaledwie 11 lat. Mimo to dokładnie pamięta atmosferę tamtych dni. – Zostaliśmy zaszczuci. Grożono nam, ludzie na ulicy na nasz widok odwracali głowy. Najgorsze były jednak dzieci z klasy. Rzucały we mnie kamieniami, pluły i nazywały nazistką. Nie przestały nawet po śmierci ojca – wspomina.

Wszystko zaczęło się pięć lat wcześniej, gdy w Izraelu ukazała się broszura Malchiela Gruenwalda, węgierskiego Żyda, który oskarżył jej ojca o kolaborację z Niemcami. Kastner wytoczył mu proces o zniesławienie, ale nieoczekiwanie sędzia stanął po stronie Gruenwalda. Uznał, że Kastner „zaprzedał duszę diabłu”. – Ojciec nie mógł w to uwierzyć. Był zszokowany. Spodziewał się, że zostanie ogłoszony bohaterem. A ogłoszono go zdrajcą – mówi Zsuzsi.

Żydzi za ciężarówki

Wydarzenia,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8198

Spis treści
Zamów abonament