Duże znaczy bardziej dochodowe
Gospodarstwa 15-hektarowe i większe
Duże znaczy bardziej dochodowe
Prof. dr hab. Lech Ostrowski
W rolnictwie, mimo trudnej sytuacji ekonomicznej, dokonuje się unowocześnianie aparatu wytwórczego gospodarstw i poprawa struktury agrarnej. Tempo tych zmian będzie rosło w miarę otwierania się polskiej gospodarki na świat i wiązania się jej z Unią Europejską. Obecnie w Polsce przeciętne gospodarstwo jest małe (6, 7 ha użytków rolnych) i chociaż w latach 1990-1994 odsetek gospodarstw 15-hektarowych i większych wzrósł z 6, 1 do 7, 8 proc. , to unowocześnianie gospodarki chłopskiej wciąż napotyka poważne bariery: kapitałowe, organizacyjne, prawne i kadrowe. Trwają także dyskusje dotyczące koncepcji rozwoju rolnictwa, a zależnie od układów politycznych raz jest preferowana ochrona socjalna drobnych producentów, to znów stają się ważniejsze racje zwolenników ostrej konkurencji i szybszego tworzenia dużych gospodarstw farmerskich.
Aktywność się opłaca
Wielu rolników -- przy niskiej opłacalności produkcji -- przyjęło wyczekującą postawę wobec rynku. Skoro ceny skupu są niskie, a część produktów trudno sprzedać, to warto produkować tylko na własne potrzeby. Według takiej zasady działa spora grupa tzw. gospodarstw socjalnych produkujących na samozaopatrzenie. W gospodarstwach
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta