Szpiegostwo nie należy do przeszłości
Szpiegostwo nie należy do przeszłości
Rozmowa z dr. Hansjörgem Geigerem, przewodniczącym Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji RFN (odpowiednik polskiego UOP)
Konflikt Wschód -- Zachód i zimna wojna przeszły do historii. Czy także z punktu widzenia doświadczeń pańskiego Urzędu?
Stare wizerunki wroga można istotnie traktować jako przebrzmiałe, ale także tam, gdzie topór wojenny został zakopany, istnieje jeszcze walka konkurencyjna, polityczna i gospodarcza. Poza tym powiększył się krąg krajów zainteresowanych "niemieckimi tajemnicami". Z tego powodu szpiegostwo dziś nie należy w żadnym wypadku do przeszłości, nawet jeśli jest czasem uprawiane w mniej agresywny sposób.
STASI i wywiad NRD przestały istnieć, tak jak -- przynajmniej teoretycznie -- KGB. Czy według pana doświadczeń ludzie mający w przeszłości kontakty z KGB stanowią nadal zagrożenie dla Niemiec?
Agenci, którzy z powodów materialnych albo z przekonań pracowali dla KGB, będą z pewnością robić to samo dla jego następcy. Rosyjskie służby specjalne posiadają, nawiasem mówiąc zczasów ich wieloletniej współpracy ze STASI, ogromny potencjał informacji o Niemczech, którym w każdej chwili mogą się posłużyć. A służby te zawsze charakteryzowała doskonała pamięć i ogromna wytrwałość.
Jakie znaczenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta