U progu Europy
Konferencja Międzyrządowa w Turynie: jak, kiedy i kto
U progu Europy
Katarzyna Kołodziejczyk
-- Nie będzie przeszkód, których nie da się pokonać -- powiedział pod koniec ubiegłego roku Hans van den Broek, Komisarz Unii Europejskiej ("15") do spraw Kontaktów z Europą Wschodnią. Przypomniał on, że kwestia rozszerzenia Wspólnoty Europejskiej została rozstrzygnięta wchwili, gdy UE zobowiązała się przyjąć nowych członków (Kopenhaga, czerwiec 1993 r) . Zapadły także decyzje w sprawie rozszerzenia NATO ("16"; Bruksela styczeń, 1994 r. ) o niektóre państwa naszego regionu. Jednak w przypadku Sojuszu Atlantyckiego pojawiła się trzecia strona -- Rosja.
Wielki polityczny poker, jaki o rozszerzenie NA-TO rozgrywa Zachód z Rosją, nie wpłynie, jak zapewniają Stany Zjednoczone, na zmianę tej decyzji. Szczęśliwie, sprzeciw Rosji nie dotyczy przyjęcia nowych członków do Unii Europejskiej.
Obie te kwestie -- poszerzenie Unii oraz NATO -- zadecydują w najbliższej przyszłości nie tylko o naszym losie i losach naszego kontynentu. W artykule wyjaśniającym wyjątkowe znaczenie roku 1996, opublikowanym w tygodniku "The Economist", autor napisał: "Ponowne pojawienie się Ameryki na scenie światowej; istnienie grupy państw europejskich z zadowoleniem współpracujących z Ameryką;...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta