Jan Choroszy
Ludzie książki
Jan Choroszy
-- Był to palec Boży -- mówi Jan Choroszy, opowiadając o zbiegu okoliczności i przypadku, które spowodowały, że zamiast statecznie prowadzić badania historycznoliterackie zajął się edytorstwem.
W 1990 roku 31-letni Jan Choroszy ukończył pracę doktorską "Huculszczyzna w literaturze polskiej" napisaną na wrocławskiej polonistyce pod kierunkiem prof. Jacka Kolbuszewskiego. Zgodnie z obowiązującymi jeszcze wówczas standardami złożył książkę w wydawnictwie Ossolineum. Na publikację doktoratu otrzymał grant z Uniwersytetu Wrocławskiego i obietnicę dofinansowania z Funduszu Literatury. Grant uniwersytecki musiał jednak wykorzystać do października 1991 r. , a informacja o dofinansowaniu z Funduszu Literatury zapodziała się i nie dotarła w terminie do autora. Ossolineum zwlekało z wydaniem "Huculszczyzny". Stojąc wobec perspektywy utraty uniwersyteckiego grantu Choroszy postanowił opublikować doktorat na własną rękę. Zaciągnął komercyjny kredyt w Banku Śląskim i w pięciu tysiącach egzemplarzy wydał "Huculszczyznę", której nakład sam rozprowadzał i do dzisiaj sprzedał go w 95 procentach. Kredyt spłacił w terminie. Ta zawadiacka przygoda wydawnicza mieszcząca się w konwencji huculskich ballad...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta