Niech ścieka
Niech ścieka
Rozmowa z Bogusławem Puczniewskim, inżynierem budownictwa sanitarnego
Ścieki zalewają polskie wsie. ..
Problem ten dotyka wiele miasteczek, wsi i miejscowości-osiedli na terenie kraju. Jest ich kilkadziesiąt tysięcy. Ich cechą charakterystyczną jest brak wymaganych i nieodzownych zorganizowanych urządzeń wodociągowo-kanalizacyjnych, co stwarza zagrożenie bezpieczeństwa sanitarnego, a w tym zdrowia ludności. O niewłaściwym stanie zabezpieczenia sanitarnego, świadczą raporty służby zdrowia, stwierdzające wysoką zachorowalność ludności na schorzenia układu pokarmowego -- w tym dość częste występowanie chorób zakaźnych. Jako przyczynę, podaje się złą jakość wody do picia i potrzeb gospodarstw domowych. Istotną przyczyną złej jej jakości, jest nagminne odprowadzanie ścieków do gruntu tj. do warstw wodonośnych indywidualnych ujęć wody -- studzien, których głębokość w przeważającej liczbie oscyluje w granicach 6--10 m.
Przykładowo: preferowane w latach 60. i 70. budownictwo indywidualne na działkach 400, 600 względnie 1000 mkw. (w późniejszym czasie) opierało się na założeniu zorganizowanego zaopatrzenia w wodę i odprowadzenia ścieków, tj. budowie wodociągów i kanalizacji z przynależną oczyszczalnią ścieków.
Założenia te pozostały najczęściej w sferze programowania?
Przy takim...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta