Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozwiązanie klasowe

23 marca 1996 | Prawo | JZ JM

Rozwiązanie klasowe

Janina Zaporowska, Jacek Mazurkiewicz

Mija dekada od czasów, gdy na łamach nielicznych wówczas i cenzurowanych przecież pism dla młodzieży szeroko oraz nader wiarygodnie dyskutowano o prawach uczniów. Wiązało się z to z nowym kodeksem ucznia, wprowadzonym w życie przez zarządzenie ministra edukacji narodowej z 19 lipca 1988 r.

Wśród wielu postulatów pojawił się wtedy projekt przepisu zabraniającego stosowania jakichkolwiek pośrednich lub bezpośrednich form odpowiedzialności zbiorowej ("PiŻ" nr 25/ 1988) . Uzasadniając ów oczywisty zdawałoby się zakaz, wspomniano lapidarnie, iż cała humanistyczna pedagogika jednoznacznie potępia wszelkie mniej lub bardziej zakamuflowane przejawy takiej odpowiedzialności. Byłaby ona bowiem całkowitym zaprzeczeniem zasady indywidualizacji, stanowiącej jeden z kamieni węgielnych nowożytnej psychologii. Dodajmy, iż zasada odpowiedzialności zbiorowej byłaby też sztandarowym, dziś wręcz kuriozalnym pogwałceniem samej idei sprawiedliwości.

Na pozór można więc było przypuszczać, że ów nie budzący sprzeciwu postulat jest wyrazem zupełnie płonnych, w istocie bezzasadnych obaw. I być może właśnie dlatego we wspomnianym kodeksie zapis taki się nie znalazł. A przecież stało się tak, mimo że szkolna rzeczywistość wcale nie była i nie jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 707

Spis treści
Zamów abonament