Teoria trampoliny
Co dalej z Uniwersytetem Polskim w Wilnie?
Teoria trampoliny
Maja Narbutt
Wąska uliczka wileńskiej Starówki nie wyróżnia się niczym szczególnym. Pod numerem piątym, wejście z bramy na lewo, na drzwiach przypięto pinezkami kartkę "Uniwersytet Polski przy Stowarzyszeniu Naukowców Polaków Litwy". W ciasnym korytarzu piętrzą się nie rozpakowane paczki z książkami. Kartony z przysyłanymi z Polski i Zachodu książkami zalegają podłogę w dwóch pokojach, w których mieści się biblioteka. Po drewnianych schodach można wejść na piętro. Kilka pomieszczeń pełni funkcję sal wykładowych i rektoratu. Na tablicy ogłoszeń wisi karteczka informująca, że w tym roku studia są już płatne, "a wszelkie nieporozumienia stąd wynikające należy rozwiązywać w duchu miłości wzajemnej i przebaczenia".
Młodzi ludzie rozmawiają z ożywieniem. Niektórzy po rosyjsku -- łatwiej porozumiewać się w tym języku tym spośród nich, którzy ukończyli szkoły średnie z rosyjskim językiem nauczania. Studenci trzeciego roku zbierają się już do wyjazdu do Polski. Indeksy z dwujęzycznym polsko-litewskim napisem "Uniwersytet Polski w Wilnie" zamienią wkrótce na indeksy uczelni RP.
Budzący wiele emocji politycznych, a niekiedy sentymentów, Uniwersytet Polski w Wilnie działa już cztery lata....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta