Niechciany samochód najlepiej oddać w prezencie
Przedsiębiorca, który chce się pozbyć firmowego samochodu, powinien rozważyć przekazanie go w darowiźnie najbliższej rodzinie. Nie dość, że zyska wdzięczność, to jeszcze zaoszczędzi na podatkach
Po korzystnym dla podatników wyroku ETS w sprawie samochodów osobowych wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy nie zamienić używanych w firmach pojazdów na nowe, które pozwolą odliczać VAT od paliwa. Dalsze używanie zakupionych po wejściu Polski do Unii Europejskiej samochodów, które dawały jedynie prawo do częściowego odliczenia VAT, może być bowiem nieopłacalne. Powstaje więc pytanie, w jaki sposób się ich pozbyć, aby zapłacić jak najniższy podatek.
Najłatwiej sprzedać
Najprostsze rozwiązanie to sprzedaż starego auta. Będzie ona zwolniona od VAT na mocy § 13 rozporządzenia ministra finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (DzU nr 212, poz. 1336). Zgodnie z tym przepisem zwalnia się od podatku dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 ustawy (chodzi o częściowe odliczenie VAT), jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 ustawy.
Niestety oznacza to konieczność skorygowania odliczenia VAT dokonanego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta