Zbycie firmy nie jest objęte VAT
Transakcja zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie jest opodatkowana VAT. A to oznacza, że zbywca nie jest zobowiązany do jej rozliczenia dla celów tego podatku
Zgodnie z art. 19 dyrektywy 2006/112 w przypadku przekazania przez podatnika odpłatnie lub nieodpłatnie, lub jako aportu do spółki całości lub części majątku państwa członkowskie mogą uznać, że dostawa towarów nie miała miejsca i że w takim przypadku osoba, której przekazano towary, będzie traktowana jako następca prawny przekazującego.
Przyjęcie takiego rozwiązania znacznie upraszcza procesy restrukturyzacyjne. Dyrektywa nie definiuje pojęcia „całości lub części majątku”.
Ustawa o VAT w brzmieniu obowiązującym do 1 grudnia 2008 r. wyłączała w art. 6 pkt 1 jedynie zbycie przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans. W tym sensie ustawodawca, korzystając z uprawnienia, jakie wynika z art. 19 dyrektywy, skorzystał z niego w sposób ograniczony, nie odnosząc się do kwestii zbycia „części majątku”.
Sądy, powołując się na prawo wspólnotowe i orzecznictwo ETS, dopuszczały niekiedy możliwość wyłączenia z VAT także dla części przedsiębiorstwa, twierdząc, że użyte w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta