Możesz się rozstać z pracownikiem po miesiącu, a nie po trzech
Czy to możliwe, żebyś pożegnał podwładnego wcześniej, niż wynika z przepisów? Możliwe. I to nie tylko za obustronną zgodą
Zatrudnienie ustaje w dogodnym terminie zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika w razie rozwiązania umowy o pracę na mocy porozumienia stron. Gdy natomiast pracodawca albo pracownik wypowiada umowę, co do zasady należy stosować okresy wypowiedzenia wskazane w kodeksie pracy. Jednak są wyjątki od tej reguły polegające zarówno na możliwości wydłużenia tego okresu, jak i jego skrócenia. To ostatnie powoduje ustanie rozwiązania umowy o pracę wcześniej, niż wynikałoby to z zastosowania kodeksowego okresu wypowiedzenia.
Wspólne ustalenia
Okres wypowiedzenia można skrócić w wyniku wspólnej decyzji pracodawcy i pracownika albo poprzez jednostronną decyzję pracodawcy. Pierwszy sposób polega na tym, że pracodawca zawiera z pracownikiem porozumienie o wcześniejszym terminie rozwiązania umowy o pracę. Należy podkreślić, że ustalenie takie nie zmienia trybu rozwiązania umowy (art. 36 § 6 k.p.). Oznacza to, że zawarte porozumienie dotyczy wyłącznie skrócenia okresu wypowiedzenia, a zatrudnienie ustaje w jego wyniku.
Jeśli pracownik zgodzi się na porozumienie o wcześniejszym zakończeniu stosunku pracy, nie traci prawa do odwołania się od wypowiedzenia do sądu pracy. Porozumienie o skróceniu okresu wypowiedzenia nie jest zatem porozumieniem o rozwiązaniu umowy o pracę.
Skrócenie okresu wypowiedzenia jest możliwe zarówno, gdy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta