W czasach kryzysu może pomóc planowanie odpisów amortyzacyjnych
Firma ma szansę zmniejszyć wysokość płaconego podatku. Sposobem na to są odpisy amortyzacyjne. Wystarczy np. podwyższyć stosowaną stawkę. Czasem korzystne może być też spowolnienie amortyzacji
Obecna sytuacja ekonomiczna oraz problemy z płynnością finansową przedsiębiorstw skłaniają do poszukiwania rozwiązań, które pozwolą na minimalizację obciążeń podatkowych. Na szczęście ustawodawca pozostawił do dyspozycji podatnika szereg narzędzi planowania podatkowego, których znajomość w czasach kryzysu może okazać się szczególnie przydatna. Pomimo że warunki pozwalające na zastosowanie przedstawionych metod optymalizacji podatkowej nie są wymagające, praktyka wskazuje, iż przedsiębiorcy rzadko je stosują. Przyczyną bywa nieznajomość korzystnych dla nich przepisów.
Przyspieszenie amortyzacji
Zwiększenie wysokości odpisów amortyzacyjnych poprzez podwyższenie stawki amortyzacyjnej jest klasycznym przykładem narzędzia pozwalającego na zmniejszenie wysokości aktualnie uiszczanego podatku, a w konsekwencji poprawienie płynności finansowej podatnika.
Przyspieszenie amortyzacji ma jednak sens tylko wówczas, gdy pomimo kryzysu przedsiębiorstwo generuje dochód podatkowy. W przeciwnym razie, niepotrzebnie zwiększałoby stratę podatkową, której podatnik może nie być w stanie rozliczyć w przyszłości. Należy także pamiętać, że przyspieszenie amortyzacji pozwala jedynie na odsunięcie momentu zapłaty podatku w czasie. Suma odpisów amortyzacyjnych pozostaje bowiem ta sama.
Wdrożenie tego rozwiązania ukierunkowane jest na poprawę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta