Wkład w postaci przedsiębiorstwa wniesiesz bez VAT i bez PCC
Wniesienie przedsiębiorstwa aportem do spółki kapitałowej nie podlega VAT ani podatkowi od czynności cywilnoprawnych. To pierwsze wyłączenie wynika wprost z przepisów, drugie, niestety, nie
Aporty przedsiębiorstw są często wykorzystywane przy restrukturyzacji grup kapitałowych. O ile połączenie spółek wiąże się z wielomiesięczną procedurą rejestracyjną i koniecznością spełnienia wielu wymogów formalnych (sporządzenie planu połączenia, na ogół również konieczność jego zbadania przez biegłego rewidenta itp.), o tyle aport przedsiębiorstwa pozwala na szybkie połączenie „biznesów” dwóch spółek, gdyż procedura wniesienia aportu do spółki jest znacznie krótsza (wniesienie aportu zajmuje z reguły mniej więcej miesiąc). Do tego jest podatkowo neutralna. Nie powoduje bowiem obowiązku zapłaty VAT ani podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC).
Wniesienie wkładu to dostawa...
Zgodnie z ustawą o VAT opodatkowana tym podatkiem jest m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Dostawą towarów jest przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1). Są nią także nieodpłatne przekazania wymienione w art. 7 ust. 2 (zrównane z odpłatną dostawą).
Definicja dostawy towarów nie obejmuje wprost przypadku, gdy towary wnoszone są do spółki aportem. Niewątpliwie jednak z wniesieniem aportu wiąże się przejście własności przedmiotu aportu na spółkę (nabywcę). Spółka, do której wnoszony jest wkład, staje się zatem podmiotem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta